Krize v rodinách a párovém soužití

se mohou projevit i v těch nejzdravějších svazcích a vést k náročným, frustrujícím a bolestivým interakcím mezi všemi členy rodiny. Od drobných podráždění až po dlouhodobě prožívanou zášť, od občasných vztahových hádek s následnými pocity vlastní viny až po intenzivní výbuchy zklamání, hněvu a hořkosti, které končí útočným obviňováním. Jestliže těmto příznakům probíhající krize v rodině navíc čelí její nejmladší členové - děti, mohou si do svých budoucích životů sbírat první hluboká traumata.
Pro rychlý kontakt na zkušeného právníka klikněte ZDE:
Naše rodiny a vztahy v nich v nás zkrátka dokáží vyvolat ty nejintenzivnější emoce v celém rozsahu jejich spektra, tedy od mimořádně harmonických prožitků sounáležitosti, bezpečí a lásky až po vztahové peklo na zemi.
Jakkoliv je rozumově pochopitelné, že krize byly, jsou a budou běžnou součástí našich životů a potýkáme se s nimi všichni, zotavení se z průběhu zejm. hlubší krize může být zdlouhavé a psychicky náročné. Ve většině případů totiž od takové krize už život v rodině (či jen páru) nefunguje nadále stejně, jako fungoval před krizí. Orientace ve vodách takto rozbouřených změn je pro všechny členy rodiny složitá a stresující, proto je krizové řízení a odborná pomoc profesionálů tak důležitým předpokladem pro její úspěšné zvládnutí.
Druhy rodinných krizí

Být člověkem s sebou nese nevyhnutelnou nutnost čelit různým druhům obtížných a zraňujících situací, které nás mohou postihovat jako jednotlivce, či jako celé skupiny.
Mezi nejčastější druhy krizí podle naší profesní zkušenosti patří:
- Vývojové krize (plánované i neplánované), jako je zejména vstup do manželství a definice nových rolí ve vztahu; těhotenství; nástup dítěte do školy; náročné zaměstnání/nezaměstnanost/návrat do zaměstnání po mateřské dovolené; finanční obtíže; závislosti; odchod dítěte z domova, stárnoucí rodiče s potřebou větší péče atd.
- Partnerské krize (nejen) s porušením vzájemné důvěry, jakými je typicky mimomanželský poměr a nevěra, způsobují fatální změny v dynamice převážné většiny vztahů. Jejími častými projevy nemusí být pouze nevěra sexuální, ale i emoční a citová angažovat u třetí osoby, která skoro vždy poruší pouto intimity a důvěry, na kterém každý dlouhodobý vztah stojí. Do skupiny partnerských krizí dále patří poruchy vzájemné komunikace, pocity odcizení či odporu, izolovanosti, rozpad společných hodnot a cílů, či ztráta smyslu a významu společného manželství.
- Emočně náročné události, jako je např. dlouhodobá nemoc, zranění nebo úmrtí člena rodiny, které zásadním mění vnitřní hierarchii vztahů, dosud nastavené role, očekávání a fungování celého rodinného sytému. Bolest, zmatek, stres a vztek pak bývá příčinou dalších dysfunkcí a krizí ve vztazích.
Typické fáze krize
Průběh a dynamiku vývoje rodinných krizí je možné rozdělit do pěti fází, které se mohou vyskytovat postupně, překrývat se a/nebo i prolínat:
- Fáze: "Krize rodiny spuštěna". Rodina se dostává do krize, kterou je možné pojmenovat = příznaky krize již nelze dále přehlížet. Situace se postupně zhoršuje a způsobuje nárůst vztahového napětí, stresu a úzkosti.
- Fáze: Vnímání krize jako hrozby. Členové rodiny už vnímají krizi jako nebezpečné ohrožení cílů, bezpečnosti a citových vazeb.
- Fáze: Inscenace neorganizované reakce. Rodina se stává stále více dezorganizovanou, selhávají strategie a dříve funkční nástroje na řešení rodinných problémů. Všichni členové rodiny zažívají rostoucí pocity zranitelnosti, bezmoci, úzkosti a zmatku. V důsledku toho mohou zesílit pocity paniky, ztráty kontroly a může se zhoršovat schopnosti plnit své běžné denní povinnosti a úkoly.
- Fáze: Hledání řešení. Ve snaze vypořádat se s narůstajícím napětím začne rodina do krize zapojovat přátele, příbuzné, sousedy a další osoby. Obvykle každý člen rodiny hledá někoho, kdo by potvrdil jeho vlastní názory na krizi a její možná řešení. Protichůdné názory a nekoncepční rady však mohou přispět k ještě většímu zmatku a nestabilitě rodiny. Paralýza a stávající neschopnost rodiny nalézt vhodné řešení krize vyvolává řetězce dalších, na sebe navazujících událostí (domino efekt), které jsou již zdánlivě nezvladatelné. Nejpozději! v tuto fázi je třeba odborně intervenovat, aby rozsah krizových událostí nezpůsobil totální kolaps rodiny, vztahů a zdraví kohokoliv ze zúčastněných.
- Fáze: Přijetí nových strategií zvládání. Podpora terapeuta, či několika spolupracujících odborníků, představuje v této fázi první obrat k lepšímu - znamená začátek procesu zotavení rodiny. Členové rodiny vlídné a laskavé zapojení poradce většinou s úlevou uvítají, protože jim přináší oporu ve zmatku, pocit nové stability, bezpečí a ochrany. Samozřejmě, že i zda platí přímá úměra mezi rozsahem krize a ubíhajícím časem: Čím dříve rodina (nebo alespoň její nejmoudřejší člen) odbornou pomoc vyhledá a začne jednat, tím jsou důsledky rodinné krize menší.
Jak může pomoci Vindica ?

Jak jsme již popsali výše, každá rodinná krize je z důvodu vysoké míry emoční, kognitivní a stresové zátěže vyčerpávajícím a nesmírně těžkým obdobím, na které by nikdo z nás neměl být sám, pokud si to výslovně nepřeje. Neziskové sdružení Vindica, z.s., koordinuje a zajišťuje interdisciplinární (odbornosti propojující) služby podobně laděných odborníků, kteří v každé fázi procesu usilují o klidné, důstojné a smírčí řešení situace, a to dokonce i v případech, které končí dohodou o ukončení manželství - tedy důstojným rozvodem.
Jestliže se nacházíte ve fázi vznikající, déle trvající rodinné krize, nebo dokonce uvažujete o klidném a důstojném rozvodu, udělejte pro sebe první důležitý krok na cestě za důstojným řešením a sjednejte si schůzku s odborníky, kteří Vás celým procesem laskavě a elegantně provedou.